Ana Sayfa   |  Merkezimiz   |   Kadromuz   |   Hiperbarik Oksijen Tedavisi   |   İletişim
 
 
 
 
 
 

Hekim Rehberi

Akut Travmatik Periferal İskemiler

Trafik kazaları, ezilme yaralanmaları, silah yaralanmaları (crush injury); kompartman sendromu, yanık, donma, replantasyon, riskli flepler akut travmatik periferal iskemi grubu içinde yer alan patolojilerdir.

Hangi hastalarda HBOT?

Ezilme yaralanması (crush injury) olan açık kırıklı olgularda hastanın yaşı, renal veya kardiovasküler açıdan durumu, sigara, steroid kullanımı, nöropatisi ve deformitenin ciddiyeti gibi kriterler göz önüne alındığında ciddi durumda olan hastalarda yumuşak doku yarayı kapamaya yeterli bile olsa (Gustilo açık kırık sınıflaması Tip I,II,IIIA) HBOT uygulaması endike iken; bu açıdan normal durumda olan hastalarda yaranın kapatılmasına yeterli yumuşak doku olmaması durumunda (Tip IIIB) veya majör damar hasarı varlığında (Tip IIIC)  HBOT endikasyonu vardır.
Kompartman sendromunda genel sağlık durumu açısından normal bir hastada kompartman içi basınç ölçümleri 40 mmHg üzerinde ise HBOT endikedir. Klinik olarak kompartman sendromuna giden fakat fasitomi gerektirmeyen olgularda ve ayrıca fasiotomi sonrasında rezidüel iskemik kas varlığı, demarkasyonun belirgin olmayışı, riskte greft veya flep varlığında, rezidüel nöropati, uzamış iskemi durumlarında yine HBOT endikasyonu vardır. 

Neden HBOT?

1. Hasarın erken döneminde hipoksiye bağlı doku ölümünü engellenir
2. Yara iyileşmesi, neovaskülarizasyon ve enfekiyon mücadelesini desteklenir
3. Ödem azaltılır
4. Reperfüzyon hasarı önlenir.

Ne zaman HBOT?

Akut travmatik periferal iskemide HBOT’nin ilk uygulamasının en erken dönemde yapılması gereklidir. Hasardan sonraki 4-6 saat içinde başlanan HBOT’nin en iyi sonuçları verdiği bilinmektedir.

Ne kadar HBOT?

Ezilme yaralanmalarında (crush injury) 2-2,5 ATA’da 1,5-2 saatlik seanslar halinde ilk 2 gün günde 3 seans, sonraki günler azaltılacak şekilde ortalama 7 günlük HBOT yeterlidir.
Kompartman sendromunda genellikle 8 saat arayla 3 seans uygulanan 1 günlük tedavi yeterlidir
Replantasyon, serbest flep uygulaması gibi reperfüzyon hasarı şüphesi olan durumlarda da 1-2 seans, 1 günlük tedavi yeterlidir.